"MODA TO TEATR EMOCJI"

ŚWIAT MODY Z NATALIĄ PENAR...

SheMore wywiad z projektantką.Monikę Szymor projektantkę marki SheMore poznaliście w poprzednim poście.  Nie powstrzymałam się, aby nie zadać Monice jeszcze kilku znaczących pytań dotyczących branży mody, odpowiedzialności i projektowania.

 

 

1. Kim jest Monika Szymor? 

 Niepoprawną optymistką i pasjonatką, szczęśliwą i spełnioną kobietą, jak również pełną wyzwań matką.
2. Dla kogo tworzysz i jaka jest idea marki którą stworzyłaś?
 Dla kobiet, które w pracy i w czasie wolnym lubią nosić wygodne modele z dobrej jakości dzianin. Zaś ideą marki jest tworzenie alternatywnych ubrań do dużych sklepów sieciowych. Celem jest dostarczanie jak najwyższej jakości modeli wygodnych, jednocześnie kryjących i podkreślających to co trzeba w taki sposób by uwydatnić atuty kobiecości. Marka działa w duchu ‚slow fashion” i staram się współtworzyć odpowiedzialną branżę mody.
z15992672Q,Fabryka-ubran-w-Bangladeszu

 

 

3. Co w dobie komercjalizmu,  znaczy dla Ciebie „slow fashion”? Nie masz wrażenia że wszyscy krzyczymy „slow” a zachłannie i bezmyślnie sięgamy po więcej i więcej?

Dla mnie „slow fashion” to rozwaga, świadomość, dbałość i zwolnienie tempa. Etap zachłystywania się co rusz nowymi rzeczami dawno mam za sobą. Spotykam coraz więcej osób, które pytają skąd pochodzą dzianiny, gdzie odszywam modele. Myślę,że dojrzewamy do tego, by interesować się losem innych, a także wspierać polskie biznesy. Zawsze pozostanie grupa osób, która będzie skupiać się na bezmyślnym konsumpcjonizmie, będzie gnać nie wiadomo za czym, zamiast skupić się i zatrzymać tu i teraz.
Slow-is-a-revolution
4. Czym dla Ciebie jest moda odpowiedzialna? I jak tworzy się odpowiedzialną modę? 
Przede wszystkim to transparentność.
Informacja na temat procesu powstawania każdego modelu jest budowaniem świadomości klienta. Każdy za swoją pracę powinien otrzymywać godziwe wynagrodzenie. Szanowanie pracy i innych jest wartością nie tylko w branży, ale i na co dzień.
c5bcc3b3c582ta-sukienka
5. Jak powstają pomysły na ubrania, gdzie szukasz źródeł inspiracji?
 Inspiracją jest wszystko co mnie otacza. Architektura, ludzie, krajobrazy, jak również różne sytuacje i zachowania. Słucham kobiet i ich potrzeb, a potem wyciągam wnioski i rysuję.
6. Czy ugruntowaną filozofią marki ma być prostota, czy raczej przemawia za nią adaptacja do mody na minimalizm i prostotę form?
Filozofią marki jest przede wszystkim odpowiedź na potrzeby klientek. Kobiety chcą ubierać wygodne rzeczy, które będą pasowały do wielu okoliczności związanych z życiem codziennym. Spotkania biznesowe, prezentacje, ale i wyjście do kina, czy na spacer mają dać poczucie, że ubrania są funkcjonalne, poprawiają nastrój i wzbudzają zainteresowanie innych. Proste formy można łatwo łączyć z dodatkami i nabierają zupełnie innego wymiaru. Istotna jest kreatywność i odwaga przy tworzeniu stylizacji.
rysunki SheMore
7. Moniko, czy nie boisz się strywializowania SheMore do szuflady marek szyjących wygodne „dresówki”?
 Głównie moimi klientkami są kobiety biznesu. Często prowadzą własne firmy, ale i pracują w korporacjach. Sukienki są dla nich podstawą i to one najlepiej sprzedają się przy kombinezonach, czy bluzkach nadających się do wszystkiego. Przedstawiam markę w taki sposób, by była kojarzona z wolnością wyboru, z kryciem niedoskonałości, wysmuklaniem sylwetek i podkreślaniem atutów. Kobiety noszące SheMore bardzo często wybierają modele niebanalne jak sukienka z asymetrycznym dołem, czy spódnica składająca się z czterech warstw na spotkania z klientami w ważnych sprawach. Piszą lub dzwonią i mówią mi, że czują się piękne, fantastyczne i seksowne. Dawać radość innym to wspaniałe uczucie i bardzo bym chciała być kojarzona z tego rodzaju „łatką”.
8. Zatem jaki Monika Szymor ma plan na rozwój marki? Czego możemy się spodziewać, czym nas zaskoczysz?
 Planów jest bardzo wiele. Ostatnio złapałam się na tym, że jeśli od razu czegoś nie zapiszę, to pomysł przepada, bo przychodzi następny i tego nie pamiętam. W tej chwili skupiam się na tym, aby mowić o transparentności marki, uświadamiać klientkom dlaczego wybór marki i ubrań jest ważny. Chciałabym, aby ludzie zrozumieli, że moda nie jest tylko ubiorem, czymś z szafy, lecz pasją, pracą wielu ludzi, którzy powinni godnie zarabiać. A czym mogę zaskoczyć? Wprowadzam nowe materiały w kolekcji jesiennej, czego jeszcze u mnie nie było. Przygotowuję specjalną kolekcję i chcę wszystko rozdzielić na poszczególne linie związane z danymi zachowaniami i okolicznościami, na które można je będzie założyć. Musi być jasny i prosty przekaz, mam nadzieję, że to zachęci do poznania SheMore jeszcze większą grupę kobiet.
Archiwum_SheMore_MonikaSzymor

 

 

W wielu kwestiach pozostajemy zgodne, a zwłaszcza w kwestii „slow fashion” za którą kryje się moda odpowiedzialna. Na liście nieroztropnych wyborów, mody byle jakiej, źle odszytej, tandetnej, szybkiej, kryją się w moim odczuciu duże sieciówki, które proponują z reguły masowość, taśmowość, sztampę i rutynę w którą machinalnie wpadamy chcąc upodobnić się do reszty. Zawsze temu zjawisku będę mówiła nie.  

 

true_cost_still-735x413

źródło: True Cost

 

 2016, Czerwiec 13

SheMore w letniej intepre...

SheMore w letniej intepretacji!   Kiedy otrzymałam propozycję stworzenia posta dla marki...

2016, Czerwiec 10

SheMore by Monika Szymor-...

Od dziecka żyła w świecie artystycznym. Gdy miała 6 lat postanowiła zostać...

Zostaw komentarz